Co je co?

 

Razidlo do kovů: 

Razidlo do kovů (do mědi, hliníku, stříbra, zlata či měkké oceli) je vyrobené z nástrojové oceli, v našem případě používáme materiály EZH, CNH a 19 312 Stabil, kalené. Reliéf motivu je nízký (0,1-1mm) a rozměr plochy ručních razidel se pohybuje kolem 12x12 mm. U menších rozměrů je výhodou, že při ruční ražbě se snáz odrazí obraz v celé ploše. U větších je nutno vyvinout mnohem větší sílu. Pro ruční ražbu je vhodná palička o hmotnosti cca 400g. Razidlem můžete razit i do kartonu a lepenky (na vizitky, přání, pozvánky...), čímž docílíte slepotisku tj. reliéfního otisku.

 

Vypalovadlo: 

Vypalovadla standardně vyrábíme z nekalené oceli, reliéf (motiv) je vysoký cca 1-3 mm. Vypalovadlo se ohřívá v ohni nebo můžeme dodat elektrické těleso k ohřevu na 400 oC (za 450,- Kč) a přiložením k rovnému povrchu dřeva se logo vypálí (dřevo je vhodné lakovat až po vypálování). Nejvhodnější jsou světlé dřeviny, javor, buk, lípa, olše. Vypalovadla nelze využít na ražbu do kovů.

 

Razidlo do kůže:

Razidla do kůže jsou z mosazi na ocelovém pozinkovaném trnu. Těmito razidly se vytlačují motivy a dekory do vyčiněné usně. Kůži navlhčíte rozprašovačem a necháte cca 5 minut zavadnout a poté plastovou nebo koženou paličkou razíte (nikdy ocelovým kladivem - snižuje se životnost razidla). Na požádání jsme schopni vyrobit exklusivní provedení z nerez oceli.